Pytania i odpowiedzi
Ile trwa proces coachingowy.
Coaching trwa od 3 do 6 miesięcy, czasem może trwać nawet dłużej, zależy to od indywidualnych potrzeb osoby coachowanej i ilości celów krótko i długoterminowych, nad którymi pracuje.
Pojedyncza sesja ma uzasadnienie wtedy, gdy ktoś już przeszedł proces coachingu i chce “przeanalizować” szybki temat, nabrać perspektywy lub potrzebuje bezstronnej opinii osoby niezaangażowanej emocjonalnie.
Ludzie odnoszący sukcesy zazwyczaj mają w ciągu swojego życia kilku coachów i mentorów w stałym kontakcie.
Czy proces coachingu jest łatwy?
A co wartościowego jest łatwe? 😉 Ale najtrudniejszy pierwszy krok.
Coaching konfrontuje cię z tym, co czasem starasz się zamieść pod dywan, przed czym sam się chowasz. Boisz się zmian? A kto się nie boi?
Niekiedy ciężko nam rozstać się z tym, co już znamy, wyjść ze swojej strefy komfortu.
A coaching właśnie dotyczy zmiany. Zmiana wiąże się z pracą nad sobą, z pewnymi wyrzeczeniami. Wszak, żeby wpuścić “nowe” do swojego życia, trzeba pozbyć się starego. Starych nawyków, przekonań, schematów, czasem nawet starych znajomości, które nie wytrzymają próby czasu i naszych zmian.
Gdy nie masz w sobie gotowości na zmianę, nie masz wewnętrznej motywacji, proces coachingu opiera się na nauce akceptacji siebie, swoich lęków, ograniczeń, abyś mógł uwolnić się od tych ciężarów i ruszyć z miejsca.
Zatem Czy jest łatwo? Nie. Czy warto? Tak
Kiedy jest dobry moment na coaching?
Zawsze. Samorozwój to niekończąca się przygoda. A coaching jest dla każdego, kto chce poprawić jakość swojego życia, podnieść efektywność osobistą czy zawodową.
Jeżeli pragniesz zmiany, bo obecna relacja czy praca przestaje Ci wystarczać lub wyraźnie Ci już nie służy, to dobry moment, aby spotkać się i skorzystać z pomocy coacha.
W czym pomoże Ci coaching?
- Relacją z samym sobą.
Lepiej poznasz siebie, swoje wartości, odkryjesz drogę życia zgodną z Twoimi pragnieniami i potrzebami.
Nauczysz się rozpoznać i pracować że swoimi emocjami. Podejmować decyzje w zgodzie z samym sobą.
- Relacje osobiste i zawodowe.
Poszerzysz umiejętności w zakresie nawiązywania, tworzenia, budowania i utrzymywania satysfakcjonujących relacji osobistych i zawodowych.
- Zdrowe ciało, zdrowy duch.
Wciąż brakuje Ci czasu? Stres pośpiech?
Nabierzesz perspektywy. Nauczysz się zmniejszać i pozbywać zbędnego pośpiechu, stresu i presji.
Stworzysz zdrowy rytm pomiędzy pracą, a rodziną i życiem osobistym. Nauczysz się lepiej zarządzać sobą w czasie. Zyskasz więcej spokoju, poznasz istotę odpuszczania, skutecznego odpoczynku i relaksu, aby móc cieszyć się życiem.
- Satysfakcja z życia.
Spojrzysz na siebie i swoje życie z lotu ptaka. To czas tylko dla Ciebie, czas głębokiej refleksji, wyłonienia tego, co jest dla Ciebie wartościowe i cenne, a co wymaga zmian.
To umiejętne przejście przez proces „posprzątania / poukładania” swojego życia w zgodzie ze swoimi wartościami, tak, aby dawało poczucie satysfakcji i sensu.
- Biznes, praca, kariera.
To proces wprowadzania zmian w Twoim życiu zawodowym: wsparcie w pełnieniu roli lidera, awansie, zmianie stanowiska lub firmy. Towarzyszenie w przejściu od etatu do założenia swojej firmy.
To też wsparcie w poprawieniu skuteczności Twojego działania oraz relacji ze współpracownikami/ przełożonymi.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze osoby, która ma nam towarzyszyć w rozwoju, zmianie, znalezieniu rozwiązania czy nowej drogi?
- wykształcenie – zawsze sprawdzaj jaki kurs ukończyła dana osoba
- doświadczenie – w zależności czego potrzebujesz. Często mniejsze doświadczenie oznacza większe zaangażowanie, więc niech to go nie dyskwalifikuje
- rekomendacje – są dowodem na to, że osoba faktycznie oferuje usługi i że są skuteczne
Co powinno zapalić lampkę alarmową?
- nie możesz znaleźć żadnych informacji o wykształceniu, przynależności do organizacji
- nie posiada żadnych rekomendacji
- brak odpowiedzi na Twoje pytania lub lakoniczne odpowiedzi
- obiecanki – cacanki … Sukces zależy od wielu czynników, a Ty jesteś najważniejszym. Więc piękne wizje i obietnice nie znajdujące oparcia w rzeczywistości powinny wzbudzić czujność
To wszystko może nie być wystarczające, ale niech będzie punktem wyjścia.